22 Eylül 2011 Perşembe

Anadolu'da Eşek Realitesi

                Bestialité kesinlikle övülecek, propagandası yapılacak bir kavram değil fakat maalesef ülkemizin gerçeği. Bazı hayvanseverler bu yazıma karşı çıkacaktır ama ben bu yazımda ülkemizin herkes tarafından bilinen fakat fazla dillendirilmeyen kavramlarından olan, ünlü Fransız sosyal psikolog Dr. Julie Vignon’un tanımıyla “La bestialité d’Anatolie” yani Anadolu hayvanseverliği konusundan bahsedeceğim. Birebir şahitlik ettiğim hadiseler ve Anadolu seyahatlerimde işittiklerimden vereceğim örneklerle bu konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olmaya çalışacağım. Ben de evinde hayvan besleyen (köpek ve balık) bir insan olarak seksual harselömana maruz kalan hayvanlar için tarifsiz bir acı duyuyorum fakat açık konuşmak gerekirse bu topraklara, Anadolu insanına ve genel olarak insanlığa duyduğum sevgi hayvan sevgimin ötesinde olduğundan bu tip davranışlarda bulunanları hoşgörüyle olmasa da anlayışla karşılayabiliyorum.

Evimde Beslediğim Hayvanlardan Köpek Rudi


                Anadolu kırsalında ilk seksual tecrübeler genellikle bir eşeğin arkasına geçerek edinilir. Anadolu erkeği bu olayı o kadar benimsemiştir ki eşekleri  “Nallı Fatma” olarak adlandırır. Ben de küçükken bir yaz tatilinde memleketim olan Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Gılmanlar köyüne gittiğimde bir eşekle ilişki olayına bizzat şahit olmuştum. Köydeki arkadaşlarımdan ve uzaktan da akrabam olan Ferdi, Rıza Dayı olarak tanınan kişinin ahırında eşekle ilişkiye girmiş ve sonra bana dönüp "Açıldı bak iyice, yapacaksan şimdi yap, tam sırası" demişti. Ben şehir çocuğu olduğum için yadırgayıp yapmamıştım ama 12-13 yaşlarındaki o çocuğun eşeğin arkasına geçip pantolonunu indirip hayvanın kuyruğunu kaldırdıktan sonra o pis kokulu ve kaba görünümlü hayvanla büyük bir tutkuyla buluşmasını, onun ihtiraslı ve süratli gidip gelmelerine rağmen eşeğin yaşlı ve bıkkın bir fahişe gibi aldırmadan hareketsiz durmasını asla unutmayacaktım.

Anadolu'da Eşek ve Adam


                Bu hadiseden birkaç sene sonra, çocuk denilecek bir yaşta, İstanbul’un bir semtinde, benden birkaç yaş büyük arkadaşlarımın peşine takılarak gittiğim bir evde bakir yaşantıma veda ettim. Heyecan ve başarısız olma kaygısı sebebiyle bir hayli güç sertleşen erkekliğimi ilk kez bir kadının döl yolunda denerken altımda hareketsiz yatan ve benden 15-20 yıl civarı daha fazla hayat ve mukayese edilemeyecek derecede fazla seks tecrübesi olan o kadının umursamaz tavrında birkaç sene önce Ferdi’nin ahırda ilişki yaşadığı eşeğin durgunluğunu görüyordum. Daha sonra sevgililer edindim, daha genç ve güzel kadınlarla fuhuş yaptım, kimi zaman bu an hiç bitmesin dedim, kimi zaman “Ne yapıyorum ben?” diye sordum kendime fakat her cinsel ilişkiye girişimde aklımda Ferdi’nin “Açıldı bak iyice, yapacaksan şimdi yap, tam sırası” sözleri yankılanıyordu. Onun bu tavsiyesini reddetmekle gerçekten doğru mu yapmıştım?

Eşekler kimi zaman saldırganlaşabilir


                Yaz tatillerinde, bayramlarda gittiğim köyün kahvelerindeki sohbetlerde sıkça söylenen “Eşek tadı almamış adam kadından ne anlar” gibi sözler, köy odasındaki akşam sohbetlerinde akrabaların, köyün yaşlılarının anlattığı eşek sikme maceraları; bu hatıralar zaman zaman kulaklarımda çınlar, ne yalan söyleyeyim, "Acaba Ferdi’yi dinleyip yapsa mıydım?" diye kendi kendime sormadan edemem. Belki ben de eşekle ilişkiye girip ilk cinsel deneyimimi o şekilde yaşasaydım ileride yaşadığım ilişkilerimde daha mutlu bir erkek olacaktım, belki yıllardır bilfiil içimde yaşayan kadın düşmanlığına yakalanmamış olacaktım.

Kadın ve Eşek; İkilem mi? İkâme mi? Sapıklık mı?


                Peki neden eşek? Neden Anadolu’da bestialité bu derece yaygın? Bu soruyu da sordum kendime ve yine güneşin Simav’ı kavurduğu o yaz günlerinde buldum cevabı. Yine bir yaz tatiliydi ve yine köydeydim. Arkadaşlarla yine her gün olduğu gibi buluşmuş köyde geziyorduk, kahvenin önünden geçerken tanımadığım bir adam yanında oturan uzaktan akrabamız İsmail Amca'ya döndü, muhteşem bir Kütahya şivesiyle konuşmaya başladı;

-İsmail bak yine eşek sikmeye gidiyorlar!

-Eşek sikmesinler de köyün kızlarına mı dadansınlar?

-Ha ha ha!

                Bu diyalog o gün aklımda yer etti. Yıllar sonra geriye dönüp bu söze bakınca günümüz toplumunun cinsellik konusundaki dilemmalarını muhteşem bir şekilde özetlediğini fark ediyorum. Bizler, o ergenliğe yeni girmiş hâlimizle eşekler yerine köydeki yaşıtımız olan kızlara dadansaydık daha mı iyi olacaktı? Arkadaşlarım eşek sikerken ben hep izlemiş hiç yapmamıştım ama arkadaşlarım bir kıza tecavüz ederken nefsime bu şekilde hâkim olabilir miydim? Açıkçası bundan emin değilim.


Hormonların yükseldiği bulüğ çağında erkekler kızlara zorla tecavüze kalkışabilir.

               Eşek o çocuklar için gerekliydi, eşek o köyün ve Türkiye'deki binlerce köyün bir realitesi. Eşek bir nevi emniyet supabı, eşek o köy oğlanlarının pastoral yaşamın kendilerine sunduğu nice imkânsızlıktan yegâne kaçışı. 12-13 yaşında kızların hamile kalmasını, aynı yaşlarda oğlanların ırza geçme suçuyla mahpuslarda çürümesini engelleyen bir nesne ve köylerde yaşayan erkeklerin karılarıyla yaşadıkları pek de renkli sayılamayacak cinsellikle tatmin olmalarını sağlayan, o erkeklerin zevk endekslerindeki baz değerini oluşturan bir örnek, bir standart...

                Eşek, equus africanus asinus, bu toprağın gerçeği, bir hayvan, hayvanımız ve bastırmaya gayret ettiğimiz hayvanlığımız...


                2007 yılında yazdığım bu şiiri tüm Anadolu eşeklerine armağan ediyorum;


Bir karakaçandım ben Anadolu taşrasında
ortak mülkiyetini bekleyen bir üretim aracı gibi
bekledim durdum asırlarca arafta.
Yirmi kuruşa kola içerken bir subay veledi
bir çıtırdı duydum bozkır sıcağında
irkildi hayvanlar
kuzular meledi
yalnızlığımda beni bir çoban belledi.


Sizleri seviyoruz eşekler...
7 yorum:

Adsız dedi ki...

İğrençsiniz ibneler!

Adsız dedi ki...

Anadolu kırsalının kahir ekseriyetinde askerden yeni dönenlerin yatağı ahıra yapılırmış. Bitlis'li Şafî Kürt bir arkadaşım aktarmıştı.

Adsız dedi ki...

ben sikmediğim eşşeğe ot vermem.

Adsız dedi ki...

bu ne boktan yazı
bu ne boktan zihniyet bişey anlamadım amınam

Hayal dedi ki...

astral seyahat

Adsız dedi ki...

bi siktirin gidin afedersiniz. eşek sikeceğine köyün kızlarına dadansa daha mı iyiymiş. daha iyi tabi dalyarak. batıda nasıl yürüyor bu işler? kondom denen bir icat var. ergenler de doya doya cinselliğini yaşıyor.

Adsız dedi ki...

Bréz ŞERİF FAYSAL YILDIRIM! Çıkıp gel karanlıktan...